Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 20 Maj 2024, 02:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Teledyski w telewizji
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 12:35 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 21 Kwi 2006, 12:14
Posty: 2
Czy ktoś się może orientuje jakie wymagania !TECHNICZNE! musi spełnić teledysk aby muzyczne stacje telewizyjne zechciały go wyświetlać? Podkreślam chodzi mi tylko o wymagania techniczne.. proszę nie robić wywodów w stylu.. a po co / a na co.. przeciez i tak nie pokarzą.. !
Zastanawia mnie po prostu czy nakręcenie teledysku zwykłą kamerą cyfrową połączone z solidnym montażem wystarczy... czy może koniecznie trzeba wykorzystywać jakiś bardzo drogi sprzęt (chodzi głównie o kamerę) ?
.. pytam ponieważ mam zespół i chcielibyśmy nakręcić teledysk własnymi środkami.. chcemy w to włożyć sporo pracy, ale niektórzy kręcą nosem ze takie teledyski do telewizji to tylko za grube tysiące.. więc jak to jest właściwie?

Pozdrawiam....


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 13:18 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 13 Lut 2006, 12:28
Posty: 39
Miejscowość: Warszawa/Zamość
W dzisiejszych czasach chyba nie ma wielkich wymagac technicznych, i tak wiekszosc programow robiona jest w DV i jego pochodnych. Jednakze format zapisu to nie wszystko, mysle ze wieksze znaczenie bedzie mial ogolny wyglad klipu, starannosc wykonania no i jakosc, niz jakies konkretne scisle techniczne paremetry. Mimo wszystko ostateczne zdanie nalezy oczywiscie od konkretnej stacji, moze maja gdzies jakies info na stronie? Kiedys widzialem takie konkrety dot. emisji reklam w polsacie, byly tam BAAARDZO szczegolowe dane dot. paremetrow technicznych.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Kwi 2006, 08:40 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 21 Kwi 2006, 12:14
Posty: 2
No więc poszperałem trochę i znalazłem np wymagania techniczne TVN-u dla materiałów TV przeznaczonych do emisji.
wymagania .. ogólnie faktycznie wymagania nie są jakieś wyjątkowe.. wiadomo będziemy musieli posiedzieć nad tym zeby to wyglądało "ładnie i estetycznie".. ale wymogi techniczne myślę, że da się spełnić pracując na sprzęcie i oprogramowaniu które normalnie służy do nagrywania wesel..


To jest chyba najbardziej optymistyczny fragment:
Cytuj:
Akceptowanym formatem pliku jest:
a. Quicktime z rozszerzeniem „.mov” z audio
b. Kodek: DV25 4:2:0 (PAL 601),
c. 25 klatek/s (fps),
d. rozdzielczosc obrazu: 720(H) na 576(V) pixeli
e. audio zapisane w dwóch pierwszych kanałach dzwiekowych (stereo)
f. czestotliwosc próbkowania audio: 48 kHz,
g. rozdzielczosc próbkowania audio: 16 bitów

.. oczywiście domyślam się, że w różnych stacjach szczegółowe wymagania mogą się różnić.. dlatego przygotujemy teledysk w formacie dvd a potem w razie potrzeby będziemy go konwertować na inne formaty np takie jak w/w quicktime...
... mam nadzieję, że dobrze rozumuję, bo nie ukrywam ze jestem laikiem w temacie filmowania.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Kwi 2006, 11:35 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 13 Lut 2006, 12:28
Posty: 39
Miejscowość: Warszawa/Zamość
moze nie DVD a DV! Dlatego ze DVD to MPEG-2 i jest to mocniejsza kompresja niz DV. Tutaj ten Quicktime jest poprotsu odpowiednikiem pliku avi, TVN pracuje na systemie Apple i tak zamiast windowsowego *.avi jest *.mov, ale to w gruncie rzeczy to samo, i to DV i to DV


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Kwi 2006, 20:20 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
Jeszcze jedno, to, ze format DV bedzie do przyjecia to z tym sie jak najbardziej zgadzam. Ale jezeli zrealizujecie teledysk tania jednoprzetwornikowa cyfroweczka z masa przepalen itp. "dobrodziejstwem inwentarza" to zapomnijcie o tym, ze ktokolwiek wam to wyemituje


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Teledyski w telewizji
PostWysłany: 25 Maj 2006, 13:09 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Maj 2006, 20:30
Posty: 5
Wezcie "Sonorie" i zorientujcie sie, gdzie w poblizu macie jakies niedrogie studio montazowe. Zadzwoncie i uzgodnijcie zgranie Waszego materialu na Bete SP. Zaplacicie ok. 200 zl, ale bedziecie mieli raczej problem z glowy, Bete lyknie kazda TV bez zbednych pytan.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: re
PostWysłany: 19 Wrz 2006, 16:58 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Cze 2006, 20:21
Posty: 9
Miejscowość: aktualnie Lublin
U nas to wyglądało tak.
Robiliśmy klip dla Happysad - Łydka było oczywiście pytanie czy możemy to na bete zgrać ale ze względu na to że nie mogliśmy, zgralismy ja na taśme miniDV w trypie DVCAM (działaliśmy na SONY PD150). I tyle, resztą zajęła sie druga strona.
"Łydke" już widziałem na 4funTV oraz Polsacie2, wiec chyba nie było większych problemów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Gru 2006, 12:12 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 12 Gru 2006, 14:18
Posty: 18
Miejscowość: Szczecin
Witam, jestem nowy na forum więc sie przedstawię: Yarek, niezależny producent TV, działam od 8 lat, dla właściwie wszystkich stacji polskich i nie tylko.
Jeżeli chodzi o normy TV to faktycznie format DV jest standartem w telewizji, ale dla materiałów informacyjnych, ( często stacje robia wyjątki i emitują również clipy w tym formacie) w TVP obowiązuje nadal Beta, a w stacjaji TVN DVC-Pro, natomiast Polsat jedzie na czym się da ;)
Jeżeli chodzi o teledyski, to dawniej podstawą do emisji była Beta, obecnie biorą już DV
( chodzi mi o stacje komercyjne, a nie o TVP). Ważne aby materiał miał odpowiedni poziom sygnału do szumu i aby nie był zbyt " wypalony" co łatwo widać jako paski zebry w trakcie nagrywania. Poziom dźwięku nie powinien przekraczać 6 db.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Gru 2006, 23:01 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
cóż, niektóży z Was gloryfikują bete, ale:

Boguc napisał(a):
...Bete lyknie kazda TV bez zbednych pytan...


chyba że będzie na niej materiał z - jak pisze Kenzo - masą przepalen, lub tez przesterowanym dzwiękiem, ziarnem, złym kontrastem lub kadrem

yarek napisał(a):
...w TVP obowiązuje nadal Beta...


ja oddaje tvp materiały na dvcam, a mógłbym nawet na dv, przeciez to tylko nośnik.. można nagrać na bete plik 3gp z komórki, ale po co? z moich doświadczeń wynika, że ogólną zasadą jest brak komplikacji.. jest dvcam? dawajcie dvcam, jest plik dv-avi? tez moze byc (czasem), kwestią kluczową jest to, czy stacji ZALEŻY na materiałach, które otrzymuje. jeśli zależy, to naprawdę dadzą radę. Te wymagania np tvn w pdfie co beorn podał wynikają moim zdaniem z tego, że telewizji się nie chce siedziec w studio i przygotowywac material do emisji.. oni chca dostac 100% gotowy produkt, tylko go wlozyc do magnetowidu i odpalic, ale nie zawsze tak jest.. przynajmniej z moich doswiadczen tak wynika..


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Gru 2006, 13:31 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
yarek napisał(a):
w stacjaji TVN DVC-Pro,

Skąd wytrzasnąłeś taką bzdurę, nie wiem jak inne stacje ale TVN już od dawna nie emituje nic z taśm, a przyjmą ci materiał na każdym nośniku w granicach rozsądku oczywiście.


yarek napisał(a):
Ważne aby materiał miał odpowiedni poziom sygnału do szumu i aby nie był zbyt " wypalony" co łatwo widać jako paski zebry w trakcie nagrywania. Poziom dźwięku nie powinien przekraczać 6 db


Coś ci tam kołata ale nie do końca. Wypalenia w materiale to problem technicznej jakości materiału, a nie normy emisyjnej. Jeżeli program niesie cenną i niepowtarzalną wartość informacyjną to i z wypaleniami zostanie przyjęty. Natomiast program MUSI trzymać odpowiedni poziom wizji (czerni i bieli). Zazwyczaj czerń nie powinna schodzić poniżej 16, a biel powyżej 235 (RGB).
Co do dźwięku to nie znam stacji w Polsce, która wyemiyuje (bez własnych poprawek) materiał, w którym dźwięk dochodzi do 6db.
Tutaj każda stacja ma inne normy emisyjne ale zazwyczaj poziom dźwięku nie powinien przekraczać -10db i 0 VU (dla VU wysterowanego na -18 dbfs).


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group