Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 20 Maj 2024, 01:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: dziwne artefakty obrazu - pomocy!
PostWysłany: 09 Sty 2007, 17:32 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Paź 2006, 13:55
Posty: 14
Miejscowość: w-wa
Cześć,

Montuje w Premiere PRO 1.5, materiał z DV w formacie 16:9 p i mam generalnie spory problem z kodekami w Premiere (są błędy w materiałach eksportowanych z Premiera kodekami: Alpary, Huffy (bezstratnymi)), wobec czego uzywam formatu bez kompresji. Ale z tym też jest problem - pojawiają się artefakty (format video 720x576 16:9 no compression).

Być może ktoś zna remedium na taki problem.

Na pojedynczych klatkach Premiere zostawia takie czarne prostokąty (zawsze jednakowej wielkości, jakby artefakty (kompresji? jakiej?). Efekt jest taki jakby pobrudzone klatki na zuzytej kliszy. Po prostu od czasu do czasu coś miga w różnych miejscach. Najgorzej to widać na białym tle, a tego mam w filmie najwięcej. Help.

Co to może być? Załączam ilustracje.

Poradźcie coś, proszę.
Dzięki,

Image

PS Dodam, że nie mam problemów z kodekami poza Premierem - AE, VirualDub kompresują Huffym i Alparem bezproblemowo, a także w formacie bez kompresji nie produkują artefaktów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Sty 2007, 01:47 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 18 Lip 2006, 22:14
Posty: 53
Miejscowość: Warszawa
ja generalnie jak eksportuje cos z premierka to zawsze bez kompresji, lub microsoft dv. a co do robienia filmu w 16:9 mam bardzo agresywne pojecie. jak ktos mi mowi, ze ma jakis problem i ze robi w 16:9 to krew mnie zalewa. trzeba wiedziec jak sie za to zabrac. jesli material masz zarejestrowany w tym formacie to twoj los moze okazac sie bardzo ciezki. nie wiem jakiej kamery uzywasz, ale przypuszczam, ze zwyklej dvczki, a one w wiekszosci przypadkow robiac 16:9 oszukuja. na forum jest sporo postow na ten temat. na przyszlosc jesli bardzo chcesz tak robic to sie zapoznaj z instrukcjami.

a ja osobiscie polecam krecic 4:3 pamietajac o kaszecie, ktora nalozysz sobie pozniej, albo jesli nie masz tak mocnej wyobrazni, to zaklej sobie monitorek lcd w kamerze paskami czarnej tasmy izolacyjnej.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Sty 2007, 09:48 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Paź 2006, 13:55
Posty: 14
Miejscowość: w-wa
explorer napisał(a):
a co do robienia filmu w 16:9 mam bardzo agresywne pojecie. jak ktos mi mowi, ze ma jakis problem i ze robi w 16:9 to krew mnie zalewa. trzeba wiedziec jak sie za to zabrac. jesli material masz zarejestrowany w tym formacie to twoj los moze okazac sie bardzo ciezki. (...)


Hmmm... A jakie są problemy z 16:9 ? To chyba prosta sprawa, zmienia się proporcja piksli. Napisałem w jakim formacie mam materiał tylko tak dla formalności. Nie sądzę żeby akurat to było przyczyną jakichkolwiek problemów.
Nagrywaliśmy kamerą HVR-V1 (progresywna klatka) która ma natywną proporcję przetwornika 16:9.
He, kiedyś kręciłem na Soniaku 900 w 4:3 zaklejając wizjer, straszna partyzantka. Teraz na HVR-ce 16:9 mam więcej szczegółów no i ładny materiał do DVD 16:9. (Ale fakt, że tryb 16:9 w 900-tce był oszukiwany, wiem o tym).

Naprawdę nikt nie ma pomysłów co do głównego pytania o atefakty w trybie bez kompresji oraz kodeki bezstratne i premiere?
Chyba się zacznę przyzwyczajać do tych prostokątnych artefaktów, w sumie dają pewnien klimat ;).

PS Tu jest strona filmu, jakby kogoś to zainteresowało: http://miroslawski.net/film/robota/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Sty 2007, 16:03 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Ciężko stwierdzić na odległość co jest nie tak, ale obstawiałbym dwie możliwości:
- problem z samym DirectShow'em (mniej prawdopodobna)
- problem z konfiguracją sprzętową (bardziej prawdopodobna - może masz procesor AMD ? a może wogóle podkręcony? Warto też przetestować pamięć RAM)

Bo generalnie sam 16:9 w materiale DV nie powinien przeszkadzać - w Vegasie montuję bez żadnych problemów i jestem zadowolony z rezultatów.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group