Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 20 Maj 2024, 10:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: XPRESS LIQUID
PostWysłany: 28 Paź 2006, 13:32 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
witam,

moj pierwszy post na tym forum :)

otoz przewalilem mnostwo forow o tematyce filmowej i wciaz nie znalazlem odpowiedzi na swoje pytanie, a brzmi ono: czy nauczywszy sie liquida dam potem rade w xpressie? pytam, poniewaz chce sie przesiasc z premiere pro, a chwilowo nie stac mnie na zakup stacji roboczej xpress pro hd ;) myslalem wiec o liquidzie na jakims dual core na razie i strasznie jestem ciekaw, czy opanowawszy liquida bede mogl potem w miare bezbolesnie awansowac. prosze o odpowiedz tych z Was, ktorzy znaja (tzn. pracowali, a nie widzieli w sieci/na prezentacji/targach) oba te systemy

dziekuje za uwage :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Paź 2006, 13:45 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
Nie, Liquid nie ma nic wspolnego z rodzina Avida, to produkt Pinnacla, którego wykupił Avid.
Moja rada odpuść sobie Liquida, a ze strony Avida sciagnij sobie Avida Free DV, który chociaż jest maksymalnie uproszczony to jego interfejs niewiele rozni sie od Xpressa.

(Swoja droga na przyszlosc odradzam Xpressa, zdobadz troche wiecej kasy i wez Media Composera, jest warty naprawde kazdego wydanego $)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Paź 2006, 13:58 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
dzieki za odpowiedz :)

problem polega na tym, ze kupiona w PL stacja robocza z xpressem pro hd to wydatek 8-10tys euro, wiec jesli na media composera trzeba "zdobyc wiecej kasy" to chyba na razie odpada.. kurcze, to czym mam legalnie montowac hd? bo na free dv przeciez nie..

PS: uprzedzajac rady kupna ze stanow i sciagania z sieci: musze miec polska fakture na to


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Paź 2006, 14:11 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
Z tego co zrozumialem to najpierw chcesz sie nauczyc interfejsu, a do tego Avid Free DV jest idealny.

Cytuj:
kupiona w PL stacja robocza z xpressem pro hd to wydatek 8-10tys euro


to cena troche z kosmosu, u Rupika tyle żądają??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Paź 2006, 15:19 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
Kenzo napisał(a):
Z tego co zrozumialem to najpierw chcesz sie nauczyc interfejsu, a do tego Avid Free DV jest idealny.


jasne jasne, dlatego wielkie dzieki za te porade :)

Cytuj:
kupiona w PL stacja robocza z xpressem pro hd to wydatek 8-10tys euro


Kenzo napisał(a):
to cena troche z kosmosu, u Rupika tyle żądają??


dokladnie..

[ Dodano: Nie Paź 29, 2006 5:03 pm ]
hm, cos jeszcze.. nie bardzo rozumiem jaka jest roznica miedzy xpress pro a xpress pro hd. oba programy obsluguja HDV, czy chodzi o tryb multicam? jakos nie umiem tych opisow porownac..


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Paź 2006, 18:55 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
wiem że to nie ta klasa programów, ale sony vegas też obsługuje hd, a kosztuje chyba 600zł z dvd architectem... mi nie przypadł do gustu, ale spora rzesza filmowców weselnych na tym montuje.
Napewno też obsługuje HD nowe Adobe Premiere Pro 2.0, miałem stycznośc z wersją 1.5 i dla mnie była bardzo wygodna, niestety czasami potrafiła sie powiesić bez wyraźnego powodu, może 2.0 jest stabilniejsza...
niemniej jednak to nadal nie ta półka co media composer...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Paź 2006, 21:15 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
spotstudio napisał(a):
nie bardzo rozumiem jaka jest roznica miedzy xpress pro a xpress pro hd. oba programy obsluguja HDV, czy chodzi o tryb multicam? jakos nie umiem tych opisow porownac..


Jest tylko jeden w tej chwili Xpress Pro, po prostu nowsze wersje dostaly oznaczenie HD i tyle.


A tak swoja droga nie moge zrozumiec czemu ludzie sie tak zachwycaja HDV, ktore jest jeszcze w powijakach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Paź 2006, 11:00 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Czy HDV jest w czymś gorsze od DV?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Lis 2006, 23:10 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
Kenzo napisał(a):
...A tak swoja droga nie moge zrozumiec czemu ludzie sie tak zachwycaja HDV, ktore jest jeszcze w powijakach.


dzieki za odpowiedz :)

a co do hdv, coz.. jest kilka powodow, dla ktorych ja przesiadlem sie na HD. najwazniejszy to taki ze HD to przyszlosc i jak wywalam kilkanascie tys. na kamere, to warto, zeby byla "na dluzej". inny to ta jakosc obrazu.. na dobrym monitorze to jest bajka po prostu.. jak patrzenie przez okno ;) a kolejny powod, to to, ze moze sie uda deal z n-sport, a oni nadaja w hd, wiec takie maja wymagania..

ale nie powiedzialbym, ze sie zachwycam hd.. pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Lis 2006, 17:01 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 14 Lis 2006, 17:29
Posty: 4
Miejscowość: wawa
Czy jest coś lepszego do wgrywania materiału do Xpressa niż Mojo... coś jak Decklink Blackmagick polecany do Macka. (muszę podłączyć betaplayer).

Pytanie do kenzo, pisałeś że rupik chce za dużo za taki zestaw, czy mógłbyś coś polecić (albo zestaw albo firmę, która by złożyła taki zestaw taniej). Zestaw pod xpressa, bo niestety compreor kosztuje koło 5 tyś EUR, co jest dość dużym wydatkiem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Lis 2006, 17:32 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
Odpowiedz jest prosta, soft + ew. Mojo kupujesz na stronie Avida. Komputer skladasz sam, jezeli ci zalezy na wsparciu technicznym, skladasz tylko z komponentow certyfikowanych przez Avida (lista dostepna na ich stronie)

No coz Composer jest drogi ale to niesamowity skok jakosciowy, poza tym z Mojo SDI nie widze roznicy w pracy na nim a na Avidzie Adrenaline.

Cytuj:
Czy jest coś lepszego do wgrywania materiału do Xpressa niż Mojo... coś jak Decklink Blackmagick polecany do Macka. (muszę podłączyć betaplayer)


Lepszego to raczej nic nie ma (chyba, że Mojo SDI) ale nieźle chodzi z Canopusem ADVC100 czy ADVC110. NIestety wej/wyj. tylko kompozyt i SVHS ale skoro i tak to musisz wciagnac w DV to strata nie wielka. Canopus ADVC-500 ma co prawda wejscia komponentowe ale przy swojej cenie lepiej dolozyc i kupic Mojo SDI


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Sty 2007, 12:15 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 12 Gru 2006, 19:48
Posty: 33
Miejscowość: polska
Kenzo, do HDV Xpress spokojnie wystarczy. A zawsze można potem zrobić crossgrade na Composera (około 8 tys pln). I wtedy faktycznie kupić MOJO SDI i tyle. Xpress ze starym MOJO i tak nie daje podglądu HD z materiałów rozdzielczości HD. Tyle, że można ustawić początkowo sesję HDV, a już w trakcie edycji zmienić na PAL i wtedy mamy podgląd przez MOJO w RT. Jeśli zaś chodzi o pełne HD to czy ja wiem. Adrenalina w wersji podstawowej jest "hd ready" ;). Jak nie kupisz modułu DNxcel (który sam trochę kosztuje) to szkoda w ogóle zachodu. To już tańszy (około 70tys razem z HPkiem) jest VelocityHD firmy Leitch (obecnie wykupiony przez Harrisa). Nie wiem czy miałeś okazję na nim popracować. Ale to jest tak samo, jak radzenie komuś żeby sobie kupił do domu adrenalinę. Ja wiem, ludzie mają nawet smoke'i. Tyle, że nie wydaje mi się żebyś miał swoją prywatną adrenalinę na stanie ;) (ja też nie mam 8) ).

Do spotstudio: moim zdaniem, do montażu DV/HDV i offline spokojnie wystarczy Xpress (w końcu na nim też się podmontowuje hollywoodzkie produkcje). Jeśli zaś chcesz robić w pełnym HD, to i tak potrzebujesz jakiś hardware z SDI (MOJO SDI/Adrenaline). A wierz mi. Jeśli będziesz chciał wydać tyle pieniędzy to Rupik da ci posiedzieć przy tym sprzęcie. Jakbyś za to zdecydował się na coś innego jak VelocityHD, to JBD (dystrybutor) są wstanie nawet przywieźć i zostawić taką stację do testów na tydzień.

grzes: hdv ma się tak do dv jak mp4 (kamerki piszące na hdd, płytach dvd) do dv. Podstawowa różnica między hdv-dv polega na tym, że hdv koduje obraz w strumieniu infraframe (w bodajże 12 klatkowych grupach GOP). DV - intraframe. Do tego dochodzi jeszcze zachowanie takiego samego poziomu strumienia danych, przy o wiele większej rozdzielczości. Reasumując, nie jest możliwe z technicznego punktu widzenia na dzień dzisiejszy (czytaj: przy obecnym poziomie kompresji sygnałów) na zachowanie pełnej rozdzielczości tonalnej koloru w zapisie HDV tak jak ma to miejscy przy DV. Druga kwestia jest taka, że matryce w kamerach hdv mają większą rozdzielczość przy zachowaniu podobnej (czy nawet takiej samej) powierzchni. Pociąga to zatem problem z mniejszym pojedynczym pixelem, który przez swój rozmiar zbiera mniej światła. Powoduje to, że kamery muszą mieć jaśniejsze obiektywy (co podciąga koszta optyki). Podbijanie tego cyfrowo, powoduje zwiększenie ziarna. Inna sprawa to to, że z kamer HDV tylko JVC pisze materiał w rozdzielczości takiej jaka jest matryca. Sony, Canon i Panasonic (ten pisze w DVCPROHD) mają matryce w rozdzielczościach mniejszych niż 1080, a obraz z matryc jest interpolowany. Dodatkowo Sony i Canon piszą w rozdzielczości 1440*1080 z proporcją pixela 1:1,333, co owszem, daje 1920*1080, ale tą rozdzielczością nie jest. Tyle jeśli chodzi o suche liczby. Niestety w praktyce wychodzi bardzo kiepskie odwzorowanie cieni i szarości (czarny potrafi mieć ;) baaardzo bogatą paletę łącznie z niebieskimi plamami). Do tego dochodzą problemy z artefaktami, morami, czy natywnym montażem (o ile mi wiadomo jedynie Avid rozkodowuje sygnał robiąc z niego zapis intraframe'owy, oraz robi down konwersję do SD w realtime w celu podglądu na zwykłym monitorze SD). Na PremierePro (z tego co mówili klienci) w ogóle nie da się włączyć podglądu przez zwykłe firewire oraz karty SD. Jeśli chodzi o FinalCutPro, to jest jeszcze gorzej. Na nim nawet zwykła korekcja kolorów wymaga kilkunasto godzinnego renderingu (około 15 minut materiału) i to na G5.

No to się zrobił ładny OT. Santi, jeśli masz pomysł gdzie wrzucić takie streszczenie różnic HDV/DV to wykasuję te część postu i przeredaguję ten tekst.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2007, 01:42 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 18 Sty 2007, 01:33
Posty: 1
Miejscowość: pl
Sakimuro napisał(a):
Ja wiem, ludzie mają nawet smoke'i.


Hehehe, znam takich :D (a konkretnie jeden przypadek ;-) )

Zas co do Mojo SDI to od zawsze gnebi mnie jedno pytanie na ktore nie znajduje odpowiedzi... otoz skoro Mojo jest podlaczone z kompem przez Firewire to caly sygnal z wejscia SDI jest downgrade'owany do 3.5 MB-owego stream'u DV (mam na mysli np. sygnal SD)? Bo np. Decklink potrafi z SDI wycisnac 10bit-uncompressed, a to przeciez nei przejdzie przez Firewire.
Jesli tak to po co takie SDI skoro mamy tutaj tak drastyczny spadek jakosci?? Tylko po to, zeby sobie wciagnac material po SDI w jakosci DV?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2007, 09:06 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
tester napisał(a):
irewire to caly sygnal z wejscia SDI jest downgrade'owany do 3.5 MB-owego stream'u DV


:shock: :shock:

Wiesz Firewire służy do przesyłania danych i niekoniecznie musi to być stream DV.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group